Třeboňský kapr - zdraví a tradice

Třeboňský kapr » Třeboňský kapr » Třeboňský kapr – chráněné označení Evropské Unie

Třeboňský kapr – chráněné označení Evropské Unie

Logo Třeboňský kapr

Logo Třeboňský kapr

Třeboňský kapr užívá od roku 2007 jedno z významných ochranných označení Evropské unie, které je určené pro zemědělské a potravinářské výrobky. Tato ochranná značka nese název chráněné zeměpisné označení a vztahuje se na produkty, jejichž kvalita, pověst či jiná vlastnost úzce souvisí s místem původu.

Chráněné zeměpisné označení Třeboňský kapr

Tradiční výrobek jihočeského rybníkářství, Třeboňský kapr (Wittingauer Karpfen), užívá evropskou známku Chráněné zeměpisné označení od roku 2007. Ve vymezené zeměpisné oblasti Třeboňska probíhá rozmnožování, chov a sádkování Třeboňského kapra. Následné zpracování v některých případech probíhá i mimo vymezenou oblast. Získání evropského ochranného označení ještě více podpořilo známou kvalitu jihočeských sladkovodních ryb a zároveň umožňuje snadnější orientaci zákazníků v Evropě, především v Německu a ve Francii.

Další ocenění Třeboňského kapra

Značka Třeboňský kapr se těší své oblibě nejen u nás, ale i za hranicemi už více než sto let. Již na konci 19. století byli kapři z Třeboňska dováženi na trhy v Německu a ve Vídni. Mezinárodně je označení Třeboňský kapr chráněno od roku 1967.

Význam označování zemědělských výrobků a potravin

Celá řada zemědělských a potravinářských výrobků získává u spotřebitelů dobrou pověst, která mnohdy přesahuje hranice oblasti či státu. Spotřebitel si pak spojuje určitá označení s vysokou kvalitou a požadovanými vlastnostmi produktu. Různé druhy chráněných označení umožňují ochranu výrobců před zneužíváním dobrého jména jejich značky a zároveň umožňují zákazníkům lepší orientaci v nabídce produktů.

Chráněná označení v rámci EU

V rámci Evropské unie funguje od roku 1993 systém chráněných označení potravinářských a zemědělských výrobků, které si získaly věhlas v zemích Evropské unie. Tato označení jsou rozdělena do tří kategorií.

Chráněné označení původu (CHOP, Protected Designation of Origin)

Toto označení je určené pro tradiční produkty, jejichž výroba je spjatá s určitým místem. Všechny fáze procesu výroby musí probíhat ve vymezené oblasti. Z českých produktů získali toto chráněné označení například Žatecký chmel anebo Český kmín)

Chráněné zeměpisné označení (CHZO, Protected Geographical Indication)

Toto označení se používá pro produkty, jejichž pověst, vlastnosti či jakost lze přičíst zeměpisnému původu, ale na rozdíl od označení původu stačí, aby ve vymezené oblasti probíhala alespoň jedna z fází výroby – příprava, produkce anebo zpracování. Z českých produktů kromě Třeboňského kapra toto označení získaly výrobky jako Hořické trubičky, Pardubický perník, České pivo a další.

Zaručená tradiční specialita (ZTS, Traditional Speciality Guaranteed)

Toto označení je určené pro potravinářské produkty, které jsou vyrobeny tradičním způsobem a jejich vlastnosti se odlišují od jiných výrobků stejné kategorie. Jejich výroba se nevztahuje ke konkrétní zeměpisné oblasti.

Článek Třeboňský kapr – chráněné označení Evropské Unie vytvořen na základě podkladů Rybářství Třeboň a.s. a dalších použitých zdrojů.

Komentář

K článku "Třeboňský kapr – chráněné označení Evropské Unie" nejsou k dispozici žádné veřejné komentáře. Dejte nám vědět Váš názor.

Vložit komentář k článku "Třeboňský kapr – chráněné označení Evropské Unie":
 
Všechny položky formuláře je nutno vyplnit. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.
 

Rybářství Třeboň a.s.

Producent Třeboňského kapra Rybářství Třeboň a.s. patří mezi nejvýznamnější chovatele sladkovodních ryb nejen v ČR, ale i v celé Evropské unii.

Chráněné zeměpisné označení.

Vánoční recepty


Prohlédněte si na videu vánoční recepty na přípravu tradičních pokrmů z kapra, včetně vánoční rybí polévky.

Doporučujeme

Kapří hranolky

Kapří hranolky

Kapr ve zlatých šupinách.

Kapr ve zlatých šupinách - Vánoční recept

Kapří bramborák

Bramborák z kapřího masa

Kapří biftek

Biftek z kapra

Grilované marinované kapří maso

Marinované kapří maso

Partneři

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.


Třeboň a Třeboňsko

Partnerem rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.


Třeboň carp - English Wittingauer Karpfen - Deutsch Тршебоньский карп  - Pусский Carpe de Trebon - Français Carpa de Trzheboñ (Třeboň)  - Espanol Carpa di regione Třeboň - Italiano Karp Třeboński - Polski

Aktuality

Pozvánka na Rybářské slavnosti 2016

Zveme na Rybářské slavnosti 2016, které budou v Třeboni od 19. do 21. srpna 2016.

Sportovní rybolov již od 25. března 2016

Sportovní rybolov na rybářských revírech rybnících Hejtman, Staňkovský a Nový Kanclíř letos začíná již v pátek 25. března.

Jarní výlov Opatovického rybníka

U příležitosti výlovu Opatovického rybníka 14. – 17. 3. 2016 bude v Třeboni kapr za akční cenu.

Zobrazit všechny aktuality

Poslední komentáře


Rybářství Třeboň a.s. 2009 © Třeboňský kapr - Zdraví a tradice :: Webdesign ODOEN

Rybářství Třeboň a.s. -  Producent Třeboňského kapraFISH MARKET a.s. - prodejce Třeboňského kapraEvropský rybářský fond -  informace o projektu