Historie označení Třeboňský kapr

Kapr z Třeboně je chloubou kuchyně.

Historické logo Rybářství Třeboň

Třeboňský kapr je nejznámějším produktem třeboňského rybníkářství, které se může pochlubit historií chovu kaprů sahající až do 14. století. Název Třeboňský kapr, kterým se označují ryby se specifickými vlastnostmi, se používá již více než 100 let. Značka Třeboňský kapr se dočkala svého uznání i ze strany Evropské unie.

Historie ochranné známky Třeboňský kapr

Třeboňský kapr (německy “Wittingauer Karpfen”) byl v bývalém Československu zaregistrován jako obrazová ochranná známka s logem „Kapr z Třeboně je chloubou kuchyně“ již v roce 1939. Od roku 1974 je ochranná známka Třeboňský kapr používána jako české označení původu. Vztahuje se tedy pouze na ryby, které jsou chované ve vymezené oblasti Třeboňské pánve.

Historická známka – kapr z Třeboně je chloubou kuchyně.

Mezinárodně bylo označení Třeboňský kapr chráněno na základě Lisabonské dohody z roku 1967 jako mezinárodní označení původu. Nejnovějším úspěchem Třeboňského kapra je získání zápisu chráněného zeměpisného označení Třeboňský kapr v rámci Evropské unie, o kterém rozhodla Evropská komise v roce 2007.

První historické zmínky

První zmínky o Třeboňském kapru najdeme například v publikaci Josefa Šusty „Pět století rybničního hospodářství v Třeboni” (1889). Josef Šusta, který je považován za zakladatele českého moderního rybníkářství, působil na třeboňském panství ve 2. polovině 19. století. K jeho úspěchům mimo jiné patřilo vyšlechtění velmi kvalitního plemene kapra, které bylo označováno jako kapr třeboňský. Do roku 1882 se na Třeboňsku choval pouze kapr šupinatý, Josef Šusta zde však z důvodu poptávky zavedl i chov třeboňského kapra lysce.

Vložte nový kometář

Vložte komentář či dotaz. U článku - Historie označení Třeboňský kapr - zatím není zveřejněn žádný komentář.

Komentář

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Třeboňský kapr v Praze

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků koupíte také v Praze na Sádkách Lahovice. Otevřeno celoročně.

30.03.21 / Aktuality

Tip na výlet neznámou Prahou

Tip na výlet do přírody v Praze, při nichž můžete objevit zajímavá místa a pořídit živého Třeboňského kapra na velikonoční stůl.

30.03.21 / Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský a Nový Kanclíř začíná 1. dubna 2021.

18.03.21 / Aktuality

Seznam certifikovaných prodejců

Vánoce 2020 a stánkový prodej třeboňského kapra u certifikovaných prodejců.

8.12.20 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty