Historie označení Třeboňský kapr

Kapr z Třeboně je chloubou kuchyně.

Historické logo Rybářství Třeboň

Třeboňský kapr je nejznámějším produktem třeboňského rybníkářství, které se může pochlubit historií chovu kaprů sahající až do 14. století. Název Třeboňský kapr, kterým se označují ryby se specifickými vlastnostmi, se používá již více než 100 let. Značka Třeboňský kapr se dočkala svého uznání i ze strany Evropské unie.

Historie ochranné známky Třeboňský kapr

Třeboňský kapr (německy “Wittingauer Karpfen”) byl v bývalém Československu zaregistrován jako obrazová ochranná známka s logem „Kapr z Třeboně je chloubou kuchyně“ již v roce 1939. Od roku 1974 je ochranná známka Třeboňský kapr používána jako české označení původu. Vztahuje se tedy pouze na ryby, které jsou chované ve vymezené oblasti Třeboňské pánve.

Historická známka – kapr z Třeboně je chloubou kuchyně.

Mezinárodně bylo označení Třeboňský kapr chráněno na základě Lisabonské dohody z roku 1967 jako mezinárodní označení původu. Nejnovějším úspěchem Třeboňského kapra je získání zápisu chráněného zeměpisného označení Třeboňský kapr v rámci Evropské unie, o kterém rozhodla Evropská komise v roce 2007.

První historické zmínky

První zmínky o Třeboňském kapru najdeme například v publikaci Josefa Šusty „Pět století rybničního hospodářství v Třeboni” (1889). Josef Šusta, který je považován za zakladatele českého moderního rybníkářství, působil na třeboňském panství ve 2. polovině 19. století. K jeho úspěchům mimo jiné patřilo vyšlechtění velmi kvalitního plemene kapra, které bylo označováno jako kapr třeboňský. Do roku 1882 se na Třeboňsku choval pouze kapr šupinatý, Josef Šusta zde však z důvodu poptávky zavedl i chov třeboňského kapra lysce.

Vložte nový kometář

Vložte komentář či dotaz. U článku - Historie označení Třeboňský kapr - zatím není zveřejněn žádný komentář.

Komentář

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Výlov Rožmberka 2022

Rybník Rožmberk se letos bude lovit na podzim od 7. do 9. října 2022.

4.04.22 / Aktuality

Velikonoční prodej Třeboňského kapra

Informace k velikonočnímu prodeji kaprů 2022 na sádkách společnosti Rybářství Třeboň a.s.

17.03.22 / Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony 1. 3.!

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský a Nový Kanclíř začíná již 1. března 2022.

17.02.22 / Aktuality

Třeboňský kapr v Praze

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků koupíte také v Praze na Sádkách Lahovice. Otevřeno celoročně.

15.01.22 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty