Opatovický rybník patří mezi nejstarší rybníky na Třeboňsku. Leží jižně od Třeboně směrem na obec Domanín. Svou rozlohou 165 ha je desátým největším rybníkem Třeboňska.
Kromě chovu ryb slouží rybník v omezené míře i k rekreaci; na SZ straně rybníka se nachází autokemp s písčitou pláží, na východní straně je chatková oblast Doubí.
Rybník Opatovický vznikl v roce 1367. Z historických pramenů je zřejmé, že rybník byl pojmenován podle vesnice Opatov, která při založení rybníků zanikla. Původně byly založeny rybníky dva. Tehdy, v době jejich vzniku, pozemky patřily k rakouskému klášteru ve Světlé (Zwettlu), a proto jeden ze vzniklých rybníků byl Opatovický klášterní, druhý panský.
V letech 1510 – 1518 Štěpánek Netolický oba rybníky spojil v jeden velký a zároveň zavedl pod hrází rybníka Zlatou stoku. V práci na rybníce pokračoval i Štěpánkův nástupce Jakub Krčín, který se jej pokusil spojit s rybníkem Svět. Tento pokus nevyšel.
Od roku 1707 stojí pod hrází rybníka na Zlaté stoce Opatovický mlýn, který původně patřil k třeboňskému klášteru. Mlýn se udržel dodnes a od roku 1963 v něm sídlí Mikrobiologický ústav AV.
Hráz Opatovického rybníka je dlouhá téměř 1120 metrů a je porostlá staletými duby. Na začátku rybníka u Světa je přepouštěcí kanál mezi oběma rybníky a téměř vedle je výpust pro vypouštění velkých vod do Zlaté stoky.
Hlavní výpust je asi v polovině hráze a tvoří ji dvě výpustné trouby kombinované (dřevo a ocel) s dřevěnými lopatkami.
Na severovýchodním konci hráze je přívod vody do rybníka od náhonu ze Zlaté stoky; náhon zde také přivádí vodu do již zmiňovaného Opatovického mlýna.
Vložte komentář či dotaz. U článku - Rybník Opatovický - zatím není zveřejněn žádný komentář.
Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.
Rybářství Třeboň a.s.Plán podzimních výlovů vybraných třeboňských rybníků na podzim 2024.
Rybářství Třeboň a. s. 17. 9. 2024 vydalo tiskovou zprávu o zrušení slavnostního výlovu rybníka Rožmberk 2024.
Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.
Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.
Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.
Poněkud netradiční biftek si připravíte z filetu z kapra. Výška bifteku záleží jen na vašem přání.
Grilování Třeboňského kapra, je hlavně v době dovolených a letních pobytů čím dál populárnější.
Netradiční úpravu kapra na způsob "číny" je opravdovou pochoutkou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník gastronomie.