Stavba těla kapra

Detailní snímek Třeboňského kapra šupináče.

Vnější vzhled kapra

Kapr obecný se vyskytuje v několika barevných i tvarově odlišných formách díky dlouhodobému procesu šlechtění. Mezi typické znaky, které jsou společné všem formám, patří velké zlaté šupiny, které mohou být redukovány, dva páry vousků, velká vysunovatelná ústa přizpůsobená k získávání potravy ze dna a dlouhá hřbetní ploutev.

Rozdíly mezi divokou a rybniční formou kapra obecného

Původní forma divokého kapra se vyznačuje protáhlým nízkým válcovitým tělem, které je s výjimkou hlavy pokryté šupinami. Oproti tomu šlechtěné rybničný formy, jako například Třeboňský kapr, mívají robustnější, ze stran zploštělé tělo, které bývá v břišní a hřbetní partii vyklenuté. Tělo je pokryté velkými cykloidními šupinamy, které jsou u některých vyšlechtěných forem redukovány.

Typy ošupení kapra obecného

V našich podmínkách se můžeme setkat se čtyřmi základními typy kaprů podle ošupení:

  • Kapr šupinatý – celé tělo s vyjímkou hlavy je pokryté šupinami
  • Kapr lysec (lysý) – na svém těle má různě velká lysá místa, šupiny bývají u základny ploutví, na ocasním násadci, na hřbetní linii těla a za hlavou na trupu
  • Kapr řádkový – podobá se lysci, v postranní čáře však má jednu nebo dvě souvislé řady šupin
  • Kapr hladký – má tělo téměř bez šupin s výjimkou několika málo šupin u základen ploutví

Praktický význam má především chov kapra šupinatého a lysce. Kapr řádkový a hladký není tak běžný, protože tyto dva typy dosahují menší užitkovosti, jsou méně odolní a více náchylní k různým deformacím. Třeboňský kapr se chová ve formě kapra šupinatého i kapra lysce.

Rozměry

Kapr obecný patří mezi poměrně rychle rostoucí ryby. V našich podmínkách dorůstá maximálně do délky kolem 1 m a hmotnosti i přes 20 kg. Jako produkční ryba bývá nejčastěji vylovován ve stáří 3 let (délka kolem 40 cm, hmotnost 1,5 až 2 kg) anebo ve 4 letech (hmotnost kolem 3 kg).

Pohybové ústrojí kapra

Základ pohybového ústrojí kapra obecného tvoří kosterní soustava, která se rozlišuje na kostru hlavy, kostru trupu a ocasu a kostru ploutví. Při konzumaci kapřího masa vyvolává někdy obavy přítomnost drobných kostí, které se nachází právě v trupu kapra. Základem této části kostry je páteř složená z obratlů s poměrně dlouhými trnovými výběžky (horní trny). Na trupové obratle se napojuje celkem 16 párů žeber.

V ocasní části má každý obratel kromě trnových výběžků i přibližně stejně dlouhé dolní trny. Navíc se u kapra obecného, stejně jako u ostatních kaprovitých ryb, v ocasním svalu nachází drobné svalové kůstky (tzv. ostice) ve tvaru písmene Y.

Obavám z drobných kůstek v kapřím mase se však můžete vyhnout přípravou kapra bez kostí.

Kosterní svalstvo kapra, které umožňuje jeho pohyb, tvoří svaly hlavy, svaly trupu a ocasu a svaly ploutví. Vesměs jde o příčně pruhované svalstvo, které má na rozdíl od savců kratší svalová vlákna. Z tohoto důvodu je maso ryb velmi lehce stravitelné. Nejmohutnějším svalem je podkožní boční sval, který se vpředu upíná na zadní kosti lebky a pokračuje až k ocasní ploutvi. Při konzumaci se z kapra využívá svalovina trupu a ocasu – kapří maso .

Vložte nový kometář

Vložte komentář či dotaz. U článku - Stavba těla kapra - zatím není zveřejněn žádný komentář.

Komentář

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Pozvánka na podzimní výlovy 2019

Přijeďte se podívat na podzimní výlov jihočeského rybníka. Doporučujeme výlovy rybníků společnosti Rybářství Třeboň a.s.

16.09.19 / Aktuality

Fotografie z Rybářských slavností 2019

Fotografie z Rybářských slavností v Třeboni, konaných 16. – 18. srpna 2019.

6.09.19 / Aktuality

Výlov Rožmberka 2019

Rybník Rožmberk se letos bude lovit od 11. do 13. října 2019.

1.08.19 / Aktuality

Sportovní rybolov 2019 začíná 1. 4.

Rybářská sezona 2019 na Staňkovském, Hejtmanu a Novém Kanclíři začíná již 1. dubna! Prodej pověření zahájen!

20.03.19 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty