Rybník Velký Tisý

  • Katastrální území: Lomnice nad Lužnicí
  • Katastrální výměra: 313 ha
  • Vodní tok: Miletínský potok
  • Plocha povodí: 102,7 km^2
  • Kóta hladiny: 425,200 m n. m.
  • Stálý objem vody (stálý prostor): 2,75 mil. m^3
  • Výpust: kamenný kanál 1,1 × 1,9 m, hrazený dvěma dřevěnými lopatkami
  • Vznik: 1505

Podzimní výlovy

Popis a současnost

Rybník Velký Tisý je pátý největší rybník v jižních Čechách. Leží asi 10 km severoseverozápadně od Třeboně u obce Lomnice nad Lužnicí.

Rybník má velmi členité pobřeží, po jižním a západním obvodu teče Zlatá stoka, ze které je rybník i naháněn, resp. ze sousedícího rybníka Koclířov. Hráz rybníka je dlouhá 2 km a je porostlá starými duby. Rybník má dvě výpusti, z toho jedna je tzv. jalová.

Rybník je mělký; má hloubku pouze okolo jednoho metru. Má několik ostrovů a poloostrovů, z nichž nejvýraznější je ostrov Lůsy.

Velký Tisý na mapě

Velký Tisý – historie rybníka

Rybník Velký Tisý postavil v roce 1505 Štěpánek Netolický. Je to první velké dílo tohoto slavného rybníkáře, a proto se o tomto roce mluví i jako o počátku velké rybníkářské éry Štěpánka Netolického. V letech 1506 – 1520 byla postavena Zlatá stoka, která obtéká rybník z jihu a stala se stálým zdrojem vody. Štěpánkův nástupce Jakub Krčín tento rybník v roce 1569 rozšířil na nynější velikost. (V historických pramenech se uvádí, že rybník Velký Tisý začal vyměřovat i stavět již v roce 1502 královský porybný Dobřenský a Kolínský hejtman Žabský.)

Pod hrází rybníka Velký tisý zřídil již sám Štěpánek Netolický první velké sádky na Třeboňsku, a to u dvora Šaloun. Tyto sádky dodnes mají zřetelné původní kamenné základy.

Poměrně intenzivní využívání břehů rybníka jako luk a pastvin vedlo v minulosti k odstraňování dřevin a nízká intenzita chovu ryb až do 50. let minulého století vedla ke vzniku rozsáhlých mokřadních porostů.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý

Velký Tisý je dominantním rybníkem národní přírodní rezervace s názvem Velký a Malý Tisý. Tato rezervace, vyhlášená r. 1957 je komplex jedenácti rybníků a přilehlých mokřadů, podmáčených luk, lesíků a hájů s celkovou výměrou 616 ha a představuje typický rybniční ekosystém. Je to jedna z nejvýznamnějších rezervací v ČR, veřejnosti je však nepřístupná.

Tato lokalita je také jednou z nejvýznamnějších ornitologických rezervací u nás. Hnízdí zde celá řada vodního a mokřadního ptactva (potápka roháč, potápka malá a černokrká, kormorán velký, kvakoš noční, volavky červená, popelavá a bílá, čáp bílý a černý, čírka obecná, bukač velký, zrzohlávka rudozobá a mnoho dalších). V této oblasti se také pravidelně zastavují ptáci letící do teplých krajů. V létě tu hnízdí i husa velká a uvádí se, že na začátku podzimu se tady shromažďují až tisíce divokých kachen.

Rezervace Velký a Malý Tisý je pozoruhodná pro ornitology i tím, že zde již několik desítek let pravidelně hnízdí orel mořský.

Vložte nový kometář

Vložte komentář či dotaz. U článku - Rybník Velký Tisý - zatím není zveřejněn žádný komentář.

Komentáře

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Třeboňský kapr v Praze po celý rok

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.

12.04.24 / Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony 1. 3.!

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.

21.02.24 / Aktuality

Výlov rybníka Rožmberk 2024

Na rybníku Rožmberk bude opět podzimní slavnostní výlov, a to ve dnech 11. až 13. října 2024.

8.02.24 / Aktuality

Velikonoční prodej Třeboňského kapra

Informace k velikonočnímu prodeji kaprů 2024 na sádkách společnosti Rybářství Třeboň a.s.

7.02.24 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty