Rybník Velký Tisý je pátý největší rybník v jižních Čechách. Leží asi 10 km severoseverozápadně od Třeboně u obce Lomnice nad Lužnicí.
Rybník má velmi členité pobřeží, po jižním a západním obvodu teče Zlatá stoka, ze které je rybník i naháněn, resp. ze sousedícího rybníka Koclířov. Hráz rybníka je dlouhá 2 km a je porostlá starými duby. Rybník má dvě výpusti, z toho jedna je tzv. jalová.
Rybník je mělký; má hloubku pouze okolo jednoho metru. Má několik ostrovů a poloostrovů, z nichž nejvýraznější je ostrov Lůsy.
Rybník Velký Tisý postavil v roce 1505 Štěpánek Netolický. Je to první velké dílo tohoto slavného rybníkáře, a proto se o tomto roce mluví i jako o počátku velké rybníkářské éry Štěpánka Netolického. V letech 1506 – 1520 byla postavena Zlatá stoka, která obtéká rybník z jihu a stala se stálým zdrojem vody. Štěpánkův nástupce Jakub Krčín tento rybník v roce 1569 rozšířil na nynější velikost. (V historických pramenech se uvádí, že rybník Velký Tisý začal vyměřovat i stavět již v roce 1502 královský porybný Dobřenský a Kolínský hejtman Žabský.)
Pod hrází rybníka Velký tisý zřídil již sám Štěpánek Netolický první velké sádky na Třeboňsku, a to u dvora Šaloun. Tyto sádky dodnes mají zřetelné původní kamenné základy.
Poměrně intenzivní využívání břehů rybníka jako luk a pastvin vedlo v minulosti k odstraňování dřevin a nízká intenzita chovu ryb až do 50. let minulého století vedla ke vzniku rozsáhlých mokřadních porostů.
Velký Tisý je dominantním rybníkem národní přírodní rezervace s názvem Velký a Malý Tisý. Tato rezervace, vyhlášená r. 1957 je komplex jedenácti rybníků a přilehlých mokřadů, podmáčených luk, lesíků a hájů s celkovou výměrou 616 ha a představuje typický rybniční ekosystém. Je to jedna z nejvýznamnějších rezervací v ČR, veřejnosti je však nepřístupná.
Tato lokalita je také jednou z nejvýznamnějších ornitologických rezervací u nás. Hnízdí zde celá řada vodního a mokřadního ptactva (potápka roháč, potápka malá a černokrká, kormorán velký, kvakoš noční, volavky červená, popelavá a bílá, čáp bílý a černý, čírka obecná, bukač velký, zrzohlávka rudozobá a mnoho dalších). V této oblasti se také pravidelně zastavují ptáci letící do teplých krajů. V létě tu hnízdí i husa velká a uvádí se, že na začátku podzimu se tady shromažďují až tisíce divokých kachen.
Rezervace Velký a Malý Tisý je pozoruhodná pro ornitology i tím, že zde již několik desítek let pravidelně hnízdí orel mořský.
Vložte komentář či dotaz. U článku - Rybník Velký Tisý - zatím není zveřejněn žádný komentář.
Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.
Rybářství Třeboň a.s.Plán podzimních výlovů vybraných třeboňských rybníků na podzim 2024.
Rybářství Třeboň a. s. 17. 9. 2024 vydalo tiskovou zprávu o zrušení slavnostního výlovu rybníka Rožmberk 2024.
Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.
Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.
Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.
Kapří biftečky jsou ukázkou, jak v krátké době připravit chutné jídlo, s velkým podílem masa Třeboňského kapra.
Netradiční úpravu kapra na způsob "číny" je opravdovou pochoutkou, kterou by si neměl nechat ujít žádný milovník gastronomie.
Grilování Třeboňského kapra, je hlavně v době dovolených a letních pobytů čím dál populárnější.