Rybník Velký Tisý

  • Katastrální území: Lomnice nad Lužnicí
  • Katastrální výměra: 313 ha
  • Vodní tok: Miletínský potok
  • Plocha povodí: 102,7 km^2
  • Kóta hladiny: 425,200 m n. m.
  • Stálý objem vody (stálý prostor): 2,75 mil. m^3
  • Výpust: kamenný kanál 1,1 × 1,9 m, hrazený dvěma dřevěnými lopatkami
  • Vznik: 1505

Popis a současnost

Rybník Velký Tisý je pátý největší rybník v jižních Čechách. Leží asi 10 km severoseverozápadně od Třeboně u obce Lomnice nad Lužnicí.

Rybník má velmi členité pobřeží, po jižním a západním obvodu teče Zlatá stoka, ze které je rybník i naháněn, resp. ze sousedícího rybníka Koclířov. Hráz rybníka je dlouhá 2 km a je porostlá starými duby. Rybník má dvě výpusti, z toho jedna je tzv. jalová.

Rybník je mělký; má hloubku pouze okolo jednoho metru. Má několik ostrovů a poloostrovů, z nichž nejvýraznější je ostrov Lůsy.

Velký Tisý na mapě

Velký Tisý – historie rybníka

Rybník Velký Tisý postavil v roce 1505 Štěpánek Netolický. Je to první velké dílo tohoto slavného rybníkáře, a proto se o tomto roce mluví i jako o počátku velké rybníkářské éry Štěpánka Netolického. V letech 1506 – 1520 byla postavena Zlatá stoka, která obtéká rybník z jihu a stala se stálým zdrojem vody. Štěpánkův nástupce Jakub Krčín tento rybník v roce 1569 rozšířil na nynější velikost. (V historických pramenech se uvádí, že rybník Velký Tisý začal vyměřovat i stavět již v roce 1502 královský porybný Dobřenský a Kolínský hejtman Žabský.)

Pod hrází rybníka Velký tisý zřídil již sám Štěpánek Netolický první velké sádky na Třeboňsku, a to u dvora Šaloun. Tyto sádky dodnes mají zřetelné původní kamenné základy.

Poměrně intenzivní využívání břehů rybníka jako luk a pastvin vedlo v minulosti k odstraňování dřevin a nízká intenzita chovu ryb až do 50. let minulého století vedla ke vzniku rozsáhlých mokřadních porostů.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý

Velký Tisý je dominantním rybníkem národní přírodní rezervace s názvem Velký a Malý Tisý. Tato rezervace, vyhlášená r. 1957 je komplex jedenácti rybníků a přilehlých mokřadů, podmáčených luk, lesíků a hájů s celkovou výměrou 616 ha a představuje typický rybniční ekosystém. Je to jedna z nejvýznamnějších rezervací v ČR, veřejnosti je však nepřístupná.

Tato lokalita je také jednou z nejvýznamnějších ornitologických rezervací u nás. Hnízdí zde celá řada vodního a mokřadního ptactva (potápka roháč, potápka malá a černokrká, kormorán velký, kvakoš noční, volavky červená, popelavá a bílá, čáp bílý a černý, čírka obecná, bukač velký, zrzohlávka rudozobá a mnoho dalších). V této oblasti se také pravidelně zastavují ptáci letící do teplých krajů. V létě tu hnízdí i husa velká a uvádí se, že na začátku podzimu se tady shromažďují až tisíce divokých kachen.

Rezervace Velký a Malý Tisý je pozoruhodná pro ornitology i tím, že zde již několik desítek let pravidelně hnízdí orel mořský.

Vložte nový kometář

Vložte komentář či dotaz. U článku - Rybník Velký Tisý - zatím není zveřejněn žádný komentář.

Komentáře

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Pozvánka na podzimní výlovy 2017

Přijeďte se podívat na podzimní výlov jihočeského rybníka. Doporučujeme výlovy rybníků společnosti Rybářství Třeboň a.s.

7.09.17 / Aktuality

Sportovní rybolov 2017

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř a Podtrubí pod Ponědražským.

17.05.17 / Aktuality

Výlov Rožmberka 2017

Letošní termín slavnostního výlovu Rožmberka je 13. – 15. října 2017.

8.03.17 / Aktuality

Rybářské slavnosti 2017 v Třeboni

Pozvánka 18. až 20. srpna 2017 do Třeboně na tradiční velké Rybářské slavnosti 2017.

13.01.17 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty