Rybník Dvořiště

  • Katastrální území: Dolní Slověnice
  • Katastrální výměra: 387 ha
  • Vodní tok: Miletínský potok
  • Plocha povodí: 93,9 km^2
  • Kóta hladiny: 434,070 m n. m.
  • Stálý objem vody (stálý prostor): 6,70 mil. m^3
  • Výpust: kamenná štola, hrazená hradidly a dřevěnou lopatou
  • Vznik: 1367

Popis a současnost

Rybník Dvořiště je třetím největším rybníkem na Třeboňsku a čtvrtým největším v jižních Čechách. Nachází se severozápadně od Třeboně u obce Smržov. Je to jeden z nejstarších rybníků u nás, byl postaven asi roku 1367 v době panování Karla IV.

Rybník se využívá nejen k chovu Třeboňského kapra a dalších druhů sladkovodních ryb, ale i k rekreaci. Na jižní straně rybníka je rozsáhlý kemp s velmi hezkou pozvolnou písčitou pláží.

Mapa rybníka Dvořiště

Historie rybníka Dvořiště

Přesný rok založení rybníka Dvořiště neznáme, ale víme, že existoval již před rokem 1363. Roku 1367 byl rybník dobudován svým majitelem Ješkem z Kosovy Hory. Rybník je v podstatě přehradou na Miletínském potoce. Jméno rybník dostal zřejmě po blízkém dvorci zvaném Dvořiště, jehož pozůstatky jsou patrné dodnes.

Na místě rybníka Dvořiště bylo zřejmě původně jezero, přehrazené skalním prahem. Ten byl vylámán a nahrazen výpustí, jejíž středověký charakter se dochoval dodnes. Výpust tvoří štola vytesaná do kamene a je hrazena hradidly a dřevěnou lopatou. Kromě této hlavní spodní výpusti, má rybník Dvořiště na obou koncích hráze ještě dva bezpečnostní přelivy, které přebytečnou vodu při povodních odvádí pod hráz rybníka, tj. do Zlaté stoky.

Z historických pramenů víme, že na rybníce pracoval i Štěpánek Netolický a později Jakub Krčín; druhý jmenovaný vybudoval jeden ze zmíněných bezpečnostních splavů. Za dob Krčína měl rybník i jiný název – Věrný.

Přestože je Dvořiště jedním z našich největších rybníků, má hráz dlouhou pouze půl kilometru a vysokou 10 metrů. Na západním břehu je přírodní rezervace s výskytem mokřadních společenstev.

Článek: Zákaz plavby na rybníku Dvořiště

Vložte nový kometář

Vložte komentář či dotaz. U článku - Rybník Dvořiště - zatím není zveřejněn žádný komentář.

Komentáře

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Třeboňský kapr v Praze

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků koupíte také v Praze na Sádkách Lahovice. Otevřeno celoročně.

30.03.21 / Aktuality

Tip na výlet neznámou Prahou

Tip na výlet do přírody v Praze, při nichž můžete objevit zajímavá místa a pořídit živého Třeboňského kapra na velikonoční stůl.

30.03.21 / Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský a Nový Kanclíř začíná 1. dubna 2021.

18.03.21 / Aktuality

Seznam certifikovaných prodejců

Vánoce 2020 a stánkový prodej třeboňského kapra u certifikovaných prodejců.

8.12.20 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty