Rybník Staňkovský

  • Katastrální území: Staňkov
  • Katastrální výměra: 272 ha
  • Vodní tok: Koštěnický potok
  • Plocha povodí: 124,2 km^2
  • Kóta hladiny: 470,340 m n. m.
  • Stálý objem vody (stálý prostor): 6,33 mil m^3
  • Výpust: kombinovaná – 3 dřevěné trouby a štola 2,5 × 3 m, hrazené šikmými dřevěnými lopatami
  • Vznik: 1550

Popis a současnost

Staňkovský rybník nazývaný též lidově Rybník Staňkov je díky své rozloze šestým největším rybníkem na Třeboňsku a sedmým největším českým rybníkem. Rybník leží na východní straně Třeboňska poblíž Chlumu u Třeboně a tvoří svým levým břehem hranice s Rakouskem.

Tento rybník má celou řadu nej. Je to nejdelší rybník u nás (vzdušnou čarou je dlouhý více jak 6 km) a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Staňkovský má také nejdelší obvod rybníka (25 km). Je však také nejméně výnosným rybníkem zdejší oblasti.

Staňkovský rybník patří mezi nejkrásnější jihočeské rybníky. Jeho využití je především rekreační. Již řadu let je zde také provozován sportovní rybolov.

Rybník Staňkovský na mapě

Historie

Tento rybník byl u nás ve své době dlouho prvním největším a nejvodnatějším rybníkem. Rybník založil v r. 1550 Mikuláš Ruthard z Malešova jako údolní přehradu na Koštěnickém potoce. Původně byl rybník nazván Soused, později Velký Bystřický. Mikuláš Ruthar je autorem i tzv. chlumecké rybniční soustavy, která včetně geniální přehrady právě rybníka Staňkovského dokazuje jeho nadání a stavitelské schopnosti.

Hráz rybníka je poměrně krátká (170 m), ale je rozložitá (v koruně hráze je 20 m široká) a vysoká. Předpokládá se, že původně zde bylo jezero uzavřené skalním prahem, do něhož je prolámána štola pro základovou výpust. Břeh je většinou pokryt lesy; rybník má písčité dno i pláže.

Rekreační rybaření na Staňkovském rybníce

Rybník má dodnes jezerní charakter, je čistý a pro standardní chov kapra nevhodný. Proto je využíván pro rekreaci, koupání a pro rekreační rybaření.

Pro sportovní rybolov je Staňkovský nejvíce vyhledávaným rybníkem Třeboňska; ročně se zde prodá až 8000 kusů povolenek k lovu ryb na udici. Rybník je proto – jako i ostatní rybníky určené ke sportovnímu rybolovu – pravidelně v průběhu roku zarybňován.


Komentáře

Rybářství Třeboň a.s. - #
18.07.23

Dobrý den,
tyto malá krmítka se použít můžou. U zákazu jde o krmení a vnadění ve velkých dávkách do vody. Myšleno po kýblech krmení.
S pozdravem
Ing. Zdeněk Eisert
Rybářství Třeboň a.s.

Tomáš Nekola - #
17.07.23

Dobrý den, na Staňkovském rybníku je zákaz krmení a vnadění, znamená to že nelze použít ani malá krmítka připevněná na vlasec?
Děkuji za odpověď.

Komentáře

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Třeboňský kapr v Praze po celý rok

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.

12.04.24 / Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony 1. 3.!

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.

21.02.24 / Aktuality

Výlov rybníka Rožmberk 2024

Na rybníku Rožmberk bude opět podzimní slavnostní výlov, a to ve dnech 11. až 13. října 2024.

8.02.24 / Aktuality

Velikonoční prodej Třeboňského kapra

Informace k velikonočnímu prodeji kaprů 2024 na sádkách společnosti Rybářství Třeboň a.s.

7.02.24 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty