Popis výlovů rybníka

Strojení rybníka

Vlastnímu výlovu předchází tzv. strojení rybníka, které zahrnuje přípravné práce k výlovu. Jedná se především o vypouštění vody z rybníka, které musí být pozvolné, aby se ryby soustředily pouze do loviště. Rychlost odtoku vody se musí velmi pozorně kontrolovat. Na začátku klesá hladina pomalu, později, při snížené hladině se pokles zrychluje. Pro výlov musí být zabezpečená optimální hladina, která umožňuje snadný výlov a zároveň není ohrožován zdravotní stav ryb. U velkých chovných rybníků může trvat strojení i několik týdnů.

Sítě používané při výlovech rybníků

Při výlovech se používá celá řada sítí, které si liší velikostí a způsobem použití. Rybáři používají pro označování drobných sítí a vlastních velkých sítí také termíny drobná sakovina a velká sakovina. Z drobných sítí se při výlovech používá keser, což je síť pytlovitého tvaru připevněná na kruhovém oblouku, která slouží k přenášení a nakládání ryb. Při výlovech větších rybníků se používá mechanický keser, který je schopný jednorázově vybrat a přemístit až 100 kg ryb. Z velkých sítí se při výlovech používají ploty, podložní sítě či zátahová síť nevod.

Průběh výlovu rybníka

Při výlovech velkých rybníků se před výlovem provádí sháňka. Ryby, které jsou soustředěné v lovišti, se pak zaplotí pomocí plotů. Pokud se pro výlov používají podložní sítě, tak se pokládají na dno loviště den před výlovem. Rohy podložních sítí se označují tyčemi. Druhý den v časných ranních hodinách rybáři provedou buď zvednutí podložní sítě anebo zátah nevodem. Posléze se provádí zjádření sítě.

Z vylovených ryb se nejdříve dlouhými saky sbírají choulostivé doplňkové ryby, jako jsou štiky, candáti či býložravé ryby a přednostně se dávají do kádí, aby netrpěly nedostatkem kyslíku v lovišti. Teprve pak nastává výlov kaprů, kteří jsou odolnější vůči krátkodobému nedostatku kyslíku. Vlastní vylovení se provádí mechanickým keserem. Ryby jsou pak tříděné podle velikosti a přemísťovány do kádí, případně rovnou do nákladních automobilů určených k převozu ryb na sádky.


Komentáře

Rybářství Třeboň - #
20.07.15

Dobrý den,
pokud jste majitel rybníka, tak ho můžete lovit kdykoliv. Je pravda, že na některých rybnících máme upravenou manipulaci s vodou. Je to hlavně na rybnících co jsou v CHKO, nebo se na nich vyskytuje nějaký vzácný druh. Ale na jaře se většina rybníků loví v období, kdy žádný vzácný pták nehnízdí. A v jarních měsících, kdy máte vysoké teploty se už rybníky neloví.

Miloš Volavka - #
12.07.15

Rád bych věděl kdy se smí lovit rybníky,někde jsem se dočetl,že rybníky se smí lovit pouze na podzim.
Na jaře se prý nesmí kvůli vodnímu ptactvu a zachování biotopu.Co je na tom pravdy?
Díky za odpověď Miloš Volavka

Komentář

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Informace k podzimním výlovům

Plán podzimních výlovů vybraných třeboňských rybníků na podzim 2024.

30.09.24 / Aktuality

Slavnostní výlov rybníka Rožmberk 2024 - ZRUŠENO

Rybářství Třeboň a. s. 17. 9. 2024 vydalo tiskovou zprávu o zrušení slavnostního výlovu rybníka Rožmberk 2024.

20.09.24 / Aktuality

Třeboňský kapr v Praze po celý rok

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.

12.04.24 / Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony 1. 3.!

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.

21.02.24 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty