Bošilecký rybník je jedním z nejstarších a největších rybníků na jihu Čech. Na Třeboňsku patří již tradičně mezi nejúrodnější; svým hospodářům se pravidelně odměňuje vysokými výlovy kaprů.
Rybník leží za lesem ve vesnici Bošilec. Má hráz dlouhou 340 m, hlavním zdrojem vody je Dynínský potok, ale naháněn je také od rybníku Kvíčadlo, jenž má vodu z náhonu od Zlaté stoky. Nad odtokem z Bošileckého rybníka stojí slavný „bošilecký mostek“, známý z lidové písně o dvou nešikovných panenkách.
Bošilecký rybník je velmi starý, v písemných pramenech se uvádí rok založení 1355. Za husitských válek byl rybník pobořen a zpustl, avšak podle smlouvy mezi Oldřichem z Rožmberka a Janem Malovcem z Pacova z roku 1430 byl opět obnoven. Stalo se tak na náklady Malovce, který poté rybník osadil rybami. Oldřich z Rožmberka mu zato slíbil, že při prvním výlovu dostane Malovec tolik ryb, kolik nasadil a o zbytek se měli oba podělit rovným dílem.
V roce 1520 byl Bošilecký rybník velkým stavitelem Štěpánkem Netolickým propojen se Zlatou stokou, a tím s celou soustavou rybníků třeboňského panství.
Bošilecký rybník byl často letněn. Když byl rybník v létě bez vody a zarostlý trávou, využívali hospodáři z Bošilce i Dynína dno rybníka k pasení dobytka nebo trávu sekali. Toto právo využívat část bošileckého rybníka, zvanou „chobot“ měli potvrzenou dynínští hospodáři od roku 1527 Janem z Rožmberka. Protože nebyla jasně vytyčená hranice, kde se může pást dobytek dynínský a kde bošilecký, vznikaly mnohé spory. Proto musely být na počátku 17. století (v roce 1606) za osobní účasti Petra Voka z Rožmberka do dna rybníka zasazeny hraniční kameny, které jednou provždy určily rozsah práv obou sousedících vsí. V průběhu třicetileté války Bošilecký rybník zpustl, byl však brzy opět obnoven.
Na počátku 19. století hrozil opět Bošileckému rybníku zánik, protože správci třeboňského panství jej chtěli přeměnit v pole. Od tohoto úmyslu naštěstí ustoupili. Podle zákona o normalizaci vodních ploch byl u hráze rybníka v roce 1908 zasazen kovový sloup s vyznačením maximální možné výše vodní plochy (zabránění zaplavení pozemků přiléhajících k rybníku). V roce 1923 přešel rybník z majetku Schwarzenberků na stát.
Kdysi stávala u výpusti z rybníka hospoda. Říkalo se ji „knížecí“, protože se do ní jezdilo bavit panstvo z Třeboně. Tehdy patřilo k oblíbeným kratochvílím panstva i hraní vrhcábů čili kostek. Při hře občas došlo na pěsti. Jednou se takhle sepraly dvě slečny a vznikl z toho popěvek, který situaci jasně líčí:
Na tom bošileckém mostku
Hrály si dvě panny v kostku
Hrály hrály hrály
Až se obehrály
Shodily se s mostku…
Místní odhadují, že k události mohlo dojít někdy v 19. století. Původní knížecí hospoda dnes už nestojí, na jejím místě vyrostla jiná. Pamětníci vyprávějí, že v jejím stropě bývala zaražená kudla a na ní zvoneček, který se rozezvonil, když někdo v lokále lhal. Dnes už nefunguje ani tato hospoda, v jejích prostorách je obecní úřad.
Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.
Rybářství Třeboň a.s.Plán podzimních výlovů vybraných třeboňských rybníků na podzim 2024.
Rybářství Třeboň a. s. 17. 9. 2024 vydalo tiskovou zprávu o zrušení slavnostního výlovu rybníka Rožmberk 2024.
Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.
Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.
Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.
Poněkud netradiční biftek si připravíte z filetu z kapra. Výška bifteku záleží jen na vašem přání.
Grilování Třeboňského kapra, je hlavně v době dovolených a letních pobytů čím dál populárnější.
Kapří biftečky jsou ukázkou, jak v krátké době připravit chutné jídlo, s velkým podílem masa Třeboňského kapra.
Komentáře
Janošík - #
Dnes už nefunguje ani obecní úřad,dnes je to rodinný dům.
Komentáře