Rybník Horusický

  • Katastrální území: Horusice
  • Katastrální výměra: 438 ha
  • Vodní tok: Bukovský potok
  • Plocha povodí: 61,5 km^2
  • Kóta hladiny: 416,500 m n. m.
  • Stálý objem vody (stálý prostor): 3,97 mil. m^3
  • Výpust: 3 dřevěné trouby 32/52 cm délky 47 m hrazené dřevěnými lopatkami
  • Vznik: 1511

Podzimní výlovy

Popis a současnost

Horusický rybník patří mezi nejvýznamnější rybníky Třeboňska. Je to náš třetí největší rybník hned za Rožmberkem a Bezdrevem. Leží v ploché kotlině jihozápadně od Veselí nad Lužnicí. Hráz rybníka je dlouhá 730 m, vysoká 11 m a je porostlá mohutnými duby. (Po této hrázi vede silnice z Veselí nad Lužnicí do Třeboně.)

Tento rozlehlý rybník je významným útočištěm vodních ptáků, v zimě zde lze spatřit orla mořského. Rybník je poměrně mělký, s vhodnými příplachy živin a je proto mimořádně úrodný; patří k nejvýnosnějším.

Horusický rybník na mapě

Historie

Rybník Horusický, zvaný také Veselský, postavil fišmistr Štěpánek Netolický v letech 1511 – 1512. Tento rybník je posledním na Zlaté stoce, která jej může nahánět. Stoka zde také původně přiváděla vodu na velký mlýn zvaný Veselský, jehož trosky jsou k vidění dodnes. Rybník dostává vodu nejen za Zlaté stoky, ale hlavně z výše položeného Bošileckého rybníka a z Bukovského potoka.

Za éry Jiřího Šusty byla u tohoto rybníka úrodná prsť spláchnutá do loviště vyvážena zpátky na písčité okraje po obvodu rybníka, aby se zlepšil rozvoj přirozené potravy kaprů (zooplankton).

Ke zvýšení hráze přistoupil Jakub Krčín; bylo to krátce před stavbou velikána Rožmberka. Krčín úpravou hráze zvětšoval i jiné rybníky; do značné míry tak i měnil Štěpánkův „rukopis“, který dával přednost mělkým, vyhřátým rybníkům, vhodným pro chov kaprů.

Zajímavosti z okolí

Na západní straně rybníka se nachází Horusická blata. Je to přírodní rezervace, vyhlášená r. 1990. Tyto rašeliniště a rašelinné louky a pobřežní vegetace Horusického rybníka jsou nepřístupné veřejnosti.

Na jihovýchodní straně rybníka se nachází národní přírodní rezervace Ruda. Je to rašeliniště s četnými prameništi o celkové výměře 15 ha. Jde o přechodové a slatinné rašeliniště s řadou ohrožených rostlinných druhů. Tato rezervace byla vyhlášená již v roce 1950.


Komentáře

Jiří Sláma - #
6.09.16

Mlynář Pavel Svoboda z horusického mlýna byl i můj předek. Také se zrovna snažím dopátrat něčeho bližšího. Zatím jsem zjistil, že byl příbuzný s významnou třeboňskou rodinou Horáků, což byli v několika generacích knížecí fišmistři.

12 - #
24.09.11

Nevím jestli je to ještě aktuální, ale o tomto mlýnu vím, že patřila k vesnici Oslo, která byla zatopena při stavbě tohoto rybníka.

Jiří Plch - #
1.09.10

Dělám svůj rodokmen a zcela nedávno jsem objevil předka, který byl mlynářem na horusickém mlýně. Jmenoval se Svoboda. Zajímá mě o tomto mlýně úplně všechno! Děkuji všem za případné informace.

miroslav svoboda - #
23.11.09

Pod hrází u odpočivadla tohoto rybníka se nacházel mlýn. Des jsou z něho jen zbytky zdí. Tento mlýn nechal postavit zřejmě Vilém z Rožmberka v roce 1579. O tomto mlýnu se dochovalo velmi málo. Mám k dispozici dvě fotky a dva nákresy. Víc se mi zatím o tomto mlýnu nepodařilo zjistit.

Komentáře

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Třeboňský kapr v Praze po celý rok

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.

12.04.24 / Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony 1. 3.!

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.

21.02.24 / Aktuality

Výlov rybníka Rožmberk 2024

Na rybníku Rožmberk bude opět podzimní slavnostní výlov, a to ve dnech 11. až 13. října 2024.

8.02.24 / Aktuality

Velikonoční prodej Třeboňského kapra

Informace k velikonočnímu prodeji kaprů 2024 na sádkách společnosti Rybářství Třeboň a.s.

7.02.24 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty