Rybník Horusický

  • Katastrální území: Horusice
  • Katastrální výměra: 438 ha
  • Vodní tok: Bukovský potok
  • Plocha povodí: 61,5 km^2
  • Kóta hladiny: 416,500 m n. m.
  • Stálý objem vody (stálý prostor): 3,97 mil. m^3
  • Výpust: 3 dřevěné trouby 32/52 cm délky 47 m hrazené dřevěnými lopatkami
  • Vznik: 1511

Popis a současnost

Horusický rybník patří mezi nejvýznamnější rybníky Třeboňska. Je to náš třetí největší rybník hned za Rožmberkem a Bezdrevem. Leží v ploché kotlině jihozápadně od Veselí nad Lužnicí. Hráz rybníka je dlouhá 730 m, vysoká 11 m a je porostlá mohutnými duby. (Po této hrázi vede silnice z Veselí nad Lužnicí do Třeboně.)

Tento rozlehlý rybník je významným útočištěm vodních ptáků, v zimě zde lze spatřit orla mořského. Rybník je poměrně mělký, s vhodnými příplachy živin a je proto mimořádně úrodný; patří k nejvýnosnějším.

Horusický rybník na mapě

Historie

Rybník Horusický, zvaný také Veselský, postavil fišmistr Štěpánek Netolický v letech 1511 – 1512. Tento rybník je posledním na Zlaté stoce, která jej může nahánět. Stoka zde také původně přiváděla vodu na velký mlýn zvaný Veselský, jehož trosky jsou k vidění dodnes. Rybník dostává vodu nejen za Zlaté stoky, ale hlavně z výše položeného Bošileckého rybníka a z Bukovského potoka.

Za éry Jiřího Šusty byla u tohoto rybníka úrodná prsť spláchnutá do loviště vyvážena zpátky na písčité okraje po obvodu rybníka, aby se zlepšil rozvoj přirozené potravy kaprů (zooplankton).

Ke zvýšení hráze přistoupil Jakub Krčín; bylo to krátce před stavbou velikána Rožmberka. Krčín úpravou hráze zvětšoval i jiné rybníky; do značné míry tak i měnil Štěpánkův „rukopis“, který dával přednost mělkým, vyhřátým rybníkům, vhodným pro chov kaprů.

Zajímavosti z okolí

Na západní straně rybníka se nachází Horusická blata. Je to přírodní rezervace, vyhlášená r. 1990. Tyto rašeliniště a rašelinné louky a pobřežní vegetace Horusického rybníka jsou nepřístupné veřejnosti.

Na jihovýchodní straně rybníka se nachází národní přírodní rezervace Ruda. Je to rašeliniště s četnými prameništi o celkové výměře 15 ha. Jde o přechodové a slatinné rašeliniště s řadou ohrožených rostlinných druhů. Tato rezervace byla vyhlášená již v roce 1950.


Komentáře

Jiří Sláma - #
6.09.16

Mlynář Pavel Svoboda z horusického mlýna byl i můj předek. Také se zrovna snažím dopátrat něčeho bližšího. Zatím jsem zjistil, že byl příbuzný s významnou třeboňskou rodinou Horáků, což byli v několika generacích knížecí fišmistři.

12 - #
24.09.11

Nevím jestli je to ještě aktuální, ale o tomto mlýnu vím, že patřila k vesnici Oslo, která byla zatopena při stavbě tohoto rybníka.

Jiří Plch - #
1.09.10

Dělám svůj rodokmen a zcela nedávno jsem objevil předka, který byl mlynářem na horusickém mlýně. Jmenoval se Svoboda. Zajímá mě o tomto mlýně úplně všechno! Děkuji všem za případné informace.

miroslav svoboda - #
23.11.09

Pod hrází u odpočivadla tohoto rybníka se nacházel mlýn. Des jsou z něho jen zbytky zdí. Tento mlýn nechal postavit zřejmě Vilém z Rožmberka v roce 1579. O tomto mlýnu se dochovalo velmi málo. Mám k dispozici dvě fotky a dva nákresy. Víc se mi zatím o tomto mlýnu nepodařilo zjistit.

Komentáře

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Pozvánka na podzimní výlovy 2017

Přijeďte se podívat na podzimní výlov jihočeského rybníka. Doporučujeme výlovy rybníků společnosti Rybářství Třeboň a.s.

7.09.17 / Aktuality

Sportovní rybolov 2017

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř a Podtrubí pod Ponědražským.

17.05.17 / Aktuality

Výlov Rožmberka 2017

Letošní termín slavnostního výlovu Rožmberka je 13. – 15. října 2017.

8.03.17 / Aktuality

Rybářské slavnosti 2017 v Třeboni

Pozvánka 18. až 20. srpna 2017 do Třeboně na tradiční velké Rybářské slavnosti 2017.

13.01.17 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty