Proč zařadit Třeboňského kapra do vašeho jídelníčku?

Hotový pokrm z vnitřností kapra - smažené mlíčí a jikry

Konzumace kapřího masa působí preventivně proti onemocněním srdce

Velmi cenné biologické látky, která se nachází v tucích ryb, jsou polynenasycené n-3 mastné kyseliny (dříve omega – 3 kyseliny). U těchto látek bylo zjištěno mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Jejich biologické účinky příznivě ovlivňují srážlivost krve (působí protisrážlivě) a metabolismus cholesterolu a vedou tedy k snížení rizika srdečních a cévních onemocnění. Nejvýznamnějším přirozeným zdrojem n-3 polynenasycených mastných kyselin je rybí maso, tudíž pravidelnou konzumací Třeboňského kapra a dalších druhů ryb můžete pozitivně ovlivňovat své zdraví.

Současný dlouhodobý výzkum, který probíhá v jižních Čechách, potvrzuje příznivé tendence snižování hladiny krevního cholesterolu při pravidelném zařazení sladkovodních ryb do jídelníčku.

Maso Třeboňského kapra obsahuje nízký podíl tuku.

Z hlediska obsahu tuku můžeme sladkovodní ryby rozdělit na ryby s nízkým obsahem tuku (do 2 % tuku – štika, candát, okoun), středně tučné ryby (2 – 10 % tuku – kapr, pstruh, sumec) a tučné ryby, které mají více než 10 % (úhoř).

Kapr tedy patří mezi středně tučné ryby, obsah tuku v jeho svalovině se pohybuje v rozmezí 2 – 9 %. Množství tuků v kapřím mase je proměnlivé a ovlivňuje je mnoho faktorů, jako například stáří ryby, roční období či způsobu chovu. Do obsahu tuku v mase Třeboňského kapra (kolem 3 %) se příznivě promítá velký podíl přirozené potravy v jeho výživě. Pro nízký obsah tuků a tudíž i nízkou kalorickou hodnotu, je maso z Třeboňského kapra vhodné pro různé typy především redukčních diet.

Kapří maso je lehce stravitelné

Lehká stravitelnost kapřího masa je dána jeho strukturou. Na rozdíl od masa teplokrevných živočichů obsahuje kratší svalová vlákna a velmi malé množství nestravitelného vaziva. Snadná stravitelnost kapřího mase je využívána pro různé typy dietních pokrmů.

Obsahem bílkovin se kapří maso vyrovná masu teplokrevných zvířat

V kapřím mase se v příznivých poměrech nacházejí všechny esenciální aminokyseliny, je tedy z hlediska příjmu bílkovin srovnatelné s masem teplokrevných zvířat. U kaprovitých ryb je typické větší množství leucinu a lysinu, obdobně jako u mořských ryb.

Kapří maso je zdrojem mnoha minerálních látek a vitamínů

Z vitamínů je kapří maso zdrojem především vitamínu D a vitamínů B komplexu. Z minerálních látek je významný například obsah fosforu a výrazně vyšší obsah draslíku vůči sodíku.


Zastoupení některých minerálních látek a vitamínů v kapřím mase (mg/ 100g)
K P Ca Mg Fe J
264 220 - 15 1 3,2
A B1 B2 Kys. nikotinová B6 B12
50 – 600 0,01 0,05 1,5 0,2 0,0002

Zdroj tabulky: J. Mareš: Složení rybího masa a některé zdravotní aspekty jeho konzumace. Maso č.5, 2003.

Třeboňský kapr je chován v ekologicky čistém prostředí

Někteří lidé se obávají konzumace ryb z důvodu obsahu toxických látek. Třeboňský kapr je však chován v čistém prostředí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Zdejší rybníky poskytují kaprům kvalitní přirozenou potravu a i obiloviny, kterými jsou kapři přikrmováni, musí projít certifikací. To vše se promítá nejen do zdravotní nezávadnosti masa z Třeboňského kapra, ale také do jeho vysoké kvality a specifické chuti.


Komentáře

Vendelin Gábriš - #
21.01.12

Pred niekolkými rokmi som bol v kúpeloch v Třeboni často som si dal vysmážaného kapra v jednej rešturácii v meste odvtedy som lepšieho nejedol… Vendo, B.Bystrica

Komentáře

Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Sportovní rybolov - začátek sezony 1. 3.!

Rekreační rybaření na rybnících Hejtman, Staňkovský, Nový Kanclíř i Táborský začíná 1. března 2024.

21.02.24 / Aktuality

Výlov rybníka Rožmberk 2024

Na rybníku Rožmberk bude opět podzimní slavnostní výlov, a to ve dnech 11. až 13. října 2024.

8.02.24 / Aktuality

Třeboňský kapr v Praze po celý rok

Třeboňského kapra a další sladkovodní ryby z třeboňských rybníků dostanete celoročně i v Praze na Sádkách Lahovice.

10.01.24 / Aktuality

Seznam certifikovaných prodejců

Vánoce 2023 a prodej třeboňského kapra u certifikovaných prodejců; seznam stánkového prodeje vánočního kapra.

12.12.23 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty