Proč zařadit Třeboňského kapra do vašeho jídelníčku?

Hotový pokrm z vnitřností kapra - smažené mlíčí a jikry

Konzumace kapřího masa působí preventivně proti onemocněním srdce

Velmi cenné biologické látky, která se nachází v tucích ryb, jsou polynenasycené n-3 mastné kyseliny (dříve omega – 3 kyseliny). U těchto látek bylo zjištěno mnoho pozitivních účinků na lidský organismus. Jejich biologické účinky příznivě ovlivňují srážlivost krve (působí protisrážlivě) a metabolismus cholesterolu a vedou tedy k snížení rizika srdečních a cévních onemocnění. Nejvýznamnějším přirozeným zdrojem n-3 polynenasycených mastných kyselin je rybí maso, tudíž pravidelnou konzumací Třeboňského kapra a dalších druhů ryb můžete pozitivně ovlivňovat své zdraví.

Současný dlouhodobý výzkum, který probíhá v jižních Čechách, potvrzuje příznivé tendence snižování hladiny krevního cholesterolu při pravidelném zařazení sladkovodních ryb do jídelníčku.

Maso Třeboňského kapra obsahuje nízký podíl tuku.

Z hlediska obsahu tuku můžeme sladkovodní ryby rozdělit na ryby s nízkým obsahem tuku (do 2 % tuku – štika, candát, okoun), středně tučné ryby (2 – 10 % tuku – kapr, pstruh, sumec) a tučné ryby, které mají více než 10 % (úhoř).

Kapr tedy patří mezi středně tučné ryby, obsah tuku v jeho svalovině se pohybuje v rozmezí 2 – 9 %. Množství tuků v kapřím mase je proměnlivé a ovlivňuje je mnoho faktorů, jako například stáří ryby, roční období či způsobu chovu. Do obsahu tuku v mase Třeboňského kapra (kolem 3 %) se příznivě promítá velký podíl přirozené potravy v jeho výživě. Pro nízký obsah tuků a tudíž i nízkou kalorickou hodnotu, je maso z Třeboňského kapra vhodné pro různé typy především redukčních diet.

Kapří maso je lehce stravitelné

Lehká stravitelnost kapřího masa je dána jeho strukturou. Na rozdíl od masa teplokrevných živočichů obsahuje kratší svalová vlákna a velmi malé množství nestravitelného vaziva. Snadná stravitelnost kapřího mase je využívána pro různé typy dietních pokrmů.

Obsahem bílkovin se kapří maso vyrovná masu teplokrevných zvířat

V kapřím mase se v příznivých poměrech nacházejí všechny esenciální aminokyseliny, je tedy z hlediska příjmu bílkovin srovnatelné s masem teplokrevných zvířat. U kaprovitých ryb je typické větší množství leucinu a lysinu, obdobně jako u mořských ryb.

Kapří maso je zdrojem mnoha minerálních látek a vitamínů

Z vitamínů je kapří maso zdrojem především vitamínu D a vitamínů B komplexu. Z minerálních látek je významný například obsah fosforu a výrazně vyšší obsah draslíku vůči sodíku.


Zastoupení některých minerálních látek a vitamínů v kapřím mase (mg/ 100g)
K P Ca Mg Fe J
264 220 - 15 1 3,2
A B1 B2 Kys. nikotinová B6 B12
50 – 600 0,01 0,05 1,5 0,2 0,0002

Zdroj tabulky: J. Mareš: Složení rybího masa a některé zdravotní aspekty jeho konzumace. Maso č.5, 2003.

Třeboňský kapr je chován v ekologicky čistém prostředí

Někteří lidé se obávají konzumace ryb z důvodu obsahu toxických látek. Třeboňský kapr je však chován v čistém prostředí Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Zdejší rybníky poskytují kaprům kvalitní přirozenou potravu a i obiloviny, kterými jsou kapři přikrmováni, musí projít certifikací. To vše se promítá nejen do zdravotní nezávadnosti masa z Třeboňského kapra, ale také do jeho vysoké kvality a specifické chuti.


Komentáře

Vendelin Gábriš - #
21.01.12

Pred niekolkými rokmi som bol v kúpeloch v Třeboni často som si dal vysmážaného kapra v jednej rešturácii v meste odvtedy som lepšieho nejedol… Vendo, B.Bystrica

Komentáře

your_ip_is_blacklisted_by sbl.spamhaus.org

Rybářství Třeboň a.s.

Držitelem chráněného zeměpisné označení Evropské unie, které Třeboňský kapr obdržel v roce 2007 je společnost Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň a.s.

Aktuality

Seznam certifikovaných prodejců

Vánoce 2022 a prodej třeboňského kapra u certifikovaných prodejců; seznam stánkového prodeje vánočního kapra.

5.12.22 / Aktuality

Prodej vánočních kaprů 2022 na sádkách

Pořiďte si třeboňského kapra na vánoce 2022 přímo od třeboňských rybářů.

30.11.22 / Aktuality

Nábor brigádníků pro vánoční prodej kaprů

Největší certifikovaný prodejce Třeboňského kapra hledá brigádníky pro prodej kaprů na Vánoce.

10.11.22 / Aktuality

Prodej kapra z podzimních výlovů

Kapr z podzimních výlovů 2022 je v prodeji za jednotnou cenu 119 Kč / kg.

3.10.22 / Aktuality

Partneři

Třeboň a Třeboňsko

Partnerem Rybářství Třeboň pro pořádání Rybářských slavností je provozovatel portálu Trebonsko.cz společnost Destinace Třeboňsko o.p.s.

Třeboňský kapr

Rybářství Třeboň a.s. je partnerem rybářského závodu s názvem Třeboňský kapr.

Produkty z Třeboňského kapra

Doporučené recepty